Friskolornas riksförbund har uppmärksammat Medåkers Friskola!

”Det är ett massivt arbete att starta en skola!

Den kommunala landsbygdsskolan Medåkers Skola lades ner efter vårterminen 2020 pga besparingar i Arboga kommun. För invånarna i Medåker med omnejd är skolan en viktig knytpunkt och många anser den vara nödvändig för en levande landsbygd. En grupp Medåkersbor samlades och började diskutera möjligheten att istället starta en friskola. Medåkers friskola är den första fristående grundskolan i det geografiska området Köping-Arboga-Kungsör och i samband med rekryteringen till ca 20 tjänster var det närmare 200 personer som sökte. Läs hur det gick till när en grupp Medåkersbor gick från idé till verklighet och startade en riktigt häftig landsbygdsskola”…..

Läs hela artikeln på Friskolornas rikförbund:

https://www.friskola.se/2021/04/02/det-ar-ett-massivt-arbete-att-starta-en-skola/?fbclid=IwAR2QKZ5AkNF8dBhyPtKYaAeBvUNCOoI9xq144Q8naoQofRK6x2KyxBIJd3I