Marknadssöndag – och fortsatt arbete på kvällskvisten

Tusen tack till alla er som besökte Medåkers Julmarknad idag och stannade till och pratade skolfrågor med oss som arbetar med det nya alternativet – Medåkers Friskola. Det känns fantastiskt att frågan berör så många, både när och fjärran <3 Tack för allt ert stöd!

För att komma i mål med den ansökan som ska in till Skolinspektionen i början av 2020, har arbetsgruppen veckovisa avstämningsmöten varje söndagkväll, där vi går igenom de olika punkterna som hör till ansökan. Så även denna marknadssöndag.
Just nu ligger fokus fortsatt på den elevprognos som ska finnas till grund för budgeten, samtidigt som vi i olika undergrupper arbetar med alla detaljfrågor som ska besvaras i ansökan. Steg för steg tar vi oss framåt!
Under de kommande 2 veckorna kommer vi fortsätta fokusera på att sprida informationen och få in intresseanmälningar för Medåkers friskola, som underlag för den kommande budgeten. Hjälp oss gärna att sprida informationen!

(Till dig som är pluskund på Arboga tidning:

https://www.bblat.se/logga-in/bildextra-medakerborna-samlades-for-julmarknad-och-skolprat )