Medåkers skolfastighet – nu är affären klar!

Efter ett gott samarbete och förhandlingar under året 2020 har representanter från Medåkers Friskola ekonomisk förening och Kommunfastigheter i Arboga AB strax innan årsskiftet gemensamt undertecknat köpekontraktet. Föreningen blir nu ägare till samtliga byggnader på fastigheten och tillträder innan skolstart ht 2021.

Medåkers Friskola ekonomisk förening vill tacka Arboga Kommun och Kommunfastigheter i Arboga AB för ett gott samarbete i processen med att få friskolan på plats, så att vi under 2021 kan välkomna såväl personal som elever!

Medåkers Friskola vill även tacka Mikael Köld som bistått föreningen med sin kunskap och kompetens i förhandlingen.

På bilden från vänster: Erica Sundqvist och Mikael Gustafsson, från styrelsen för Medåkers Friskola ekonomisk förening, samt Patrik Ahlberg och Peter Wahlström från Kommunfastigheter i Arboga AB.